Barion Pixel
Weboldalunkon sütiket (cookie) használunk annak érdekében, hogy az Ön igényeit minél jobban ki tudjuk szolgálni.
Kategóriák / Termékek
picture picture

Miért használjunk klórt?

A nyári nagy melegben a főszerep a medencéké, hisz nincs is jobb egy hűsítő csobbanásnál. Azonban van egy árnyoldala is a hűsítő fürdőzésnek, mégpedig a medencevízben meglapuló baktériumok és kórokozók, amelyek egészségügyi kockázattal bírnak az emberi szervezetre nézve. Ennek elkerülése érdekében kell használni klórt, amely fertőtleníti, s tisztántartja a medence vizét. Írásunkban a különböző típusú és állagú klór alkalmazását kívánjuk részletesebben bemutatni.

A klór használatának fontossága

A medencevíz klórral való kezelése két szempontból is elengedhetetlen.  Egyfelől, ahogyan az már a bevezetőben is említve volt, egészségügyi okokból, vagyis a víz higiéniájának megőrzése céljából. Másfelől pedig bőrgyógyászati szempontból. A klórnak köszönhetően ugyanis a vízbe sóoldat kerül, s így az kevésbé szárrítja ki az emberi bőrt az édesvízhez képest. Ugyanis az emberi test 60%-át alkotó víz szintén egy sós oldat, így ha az emberi test és a medence vize közötti sókoncentrátum különbsége minimálisra csökken, akkor a bőrünkből kevesebb só vonódik el.

Klórtabletta és granulátum alkalmazása

A kerti me dence tulajdonosok számára a medencevíz tisztántartása szempontjából a klórtabletta és a klórgranulátum lehet a legismertebb formula, hisz ezek érhetőek el a legkönnyebben a piacon, s az áruk is igazán baráti. Mindezek ellenére mégis van egy nagy hátránya ezen készítményeknek még pedig az, hogy kész termékek, azaz el kell szállítani, majd felhasználásukig tárolni is kell valahol azokat.

Az elektrolízises eljárás

Ma már lehetősége van a medence tulajdonosoknak saját otthonukban is előállítani klórt, mégpedig az ún. sóbontó készülék segítségével, amely elektrolízist alkalmazva bontja le a sót, s alakítja át azt klórrá.

De, hogyan is néz ki pontosan a folyamat?  A sóbontó készülékbe közönséges konyhai só töltését követően az eszközt bekapcsoljuk, s így működésbe lépnek a benne található egyenáramú elektródák, melyek klórgázzá alakítják át a sót, s az az eszközbe beáramló vízzel elegyedve hipo-klórsavvá, azaz szabad, aktív klórrá alakul át. Az így keletkezett klór koncentrációját az áramerősség szabályozásával, illetve időzítéssel lehet megváltoztatni.

Egy sóbo ntókészülék üzemeltetése szerencsére nem kíván nagy szakértelmet, ugyanis egy hollanderes átalakítót, egy pár ún. gégecsövet és áramforrást leszámítva semmi egyéb speciális alkatrészre nem lesz szükségünk. A gégecső és a hollanderes átalakító a készülék medencéhez való csatlakoztatásához kell, míg az áramforrá s pedig magának az eszköz üzemeltetéshez, ugyanis az 220-240 V-ról üzemel.

Mire figyeljünk oda a sóbontó készülék használatakor?

A sóbontó eszközök használata során mészkőlerakódás keletkezik, így használat előtt mindenféleképpen gondoskodni kell a megfelelő vízkőtelenítésről. Mindezt pedig víz lágyítással, vagy egyes eszközök esetében az elektródák polaritásnak megcserélésével tehetjük meg.

Kész vegyszerek vs. sóbontó

A kész formulában kapható, valamint a sóbontó segítségével házilag előállított klór közötti alapvető és óriási különbség az adagolásban rejlik. Míg utóbbi egyenletes és folyamatos klórellátást biztosít, addig a tablettás és granulátumos klórkészítményekről ez már egyáltalán nem mondható el. Ebből kifolyólag a megvásárolható kész vegyszerek hatásfoka sokkal alacsonyabb, így az nehezebben is akadályozza meg a vízminőségét rontó organizmusok elszaporodását.