Barion Pixel
Weboldalunkon sütiket (cookie) használunk annak érdekében, hogy az Ön igényeit minél jobban ki tudjuk szolgálni.
Kategóriák / Termékek
picture picture

Hogyan tisztítsuk hatékonyan medencénket?

Hogyan tisztítsuk hatékonyan medencénket?

Medencénk vizének tisztántartása sokszor nagy kihívás tud lenni, alábbi blogcikkünket azért készítettük, hogy amennyire lehet megkönnyítsük a folyamatot.

Ahhoz, hogy medencénk vize kristály tiszta legyen, minden utasítást pontosan be kell tartanunk.

Előszőr is… milyen vegyszereket használjunk? Mi a Brillant pool vegyszereit forgalmazzuk, az ő termékeikre fogunk a teljes blogban hivatkozni.

Melyik feladatot milyen rendszerességgel kell elvégeznünk?

Vannak napi, heti és alkalmi feladatok is egyaránt.

A rendszeresség mellett csoportosíthatunk típus alapján is. Ez alapján biológiai, kémiai és fizikai tisztítási folyamatokat kell ellátnunk.

  • Fizikai – fizikai, szabadszemmel is látható szennyeződések eltávolítása (vízforgatás, medencetakaró, medence porszívó, fölözés)
  • Kémiai – pH beállítás, fertőtlenítés, pelyhesítés,
  • Biológiai – algásodás, mikroorganizmusok és gombák megelőzése, vagy elpusztítása

Naponta elvégzendő feladat közé tartozik a szkimmer szűrőjének ellenőrzése, (ha szükséges tisztítása), a medence vizébe hullott nagyméretű szennyeződések lefölözése, klórszint ellenőrzése

Heti 2-3 alkalommal elvégzendő feladat a többi fizikai tisztító folyamat, pH érték ellenőrzése, szükség esetén beállítása, algaölő beadagolása

Alkalmi – ez rendkívüli alkalmakra vonatkozik, ilyen, ha:

Hosszabb ideig nem tartózkodik otthonában:

  • hogy megakadályozzuk a szennyeződések vízbe hullását feltétlenül takarjuk le a medencét
  • vízforgató berendezést állítsuk csak napi egy átforgatásra.
  • első üzembehelyezéshez hasonlóan vegyszerezzük a medencénket
  • adagoljunk megfelelő mennyiségű maxi-kombi klórt úszóadagolónkba

Vize opálos, zavaros:

  • 7,2-es pH beállítása
  • legalább 10-20 percig öblítsük a szkimmer szűrőjét
  • úgynevezett sokk-klórozást hajtsunk végre gyorsan oldódó klórral például superklórral
  • ha a víz állapota nem változik másnapra, használjunk pelyhesítőszert is

Vize bezöldült, a teendők nagyrésze megegyezik a feljebb írtakkal:

  • 7,2 pH, sokk-klórozás
  • majd algaölőszer beadagolás megnövelt mennyiségben
  • a vízforgatót leállítjuk pár óra elteltével
  • a megnövelt algaölőszer következtében másnapra leüllepednek a víz aljára az elpusztult algák, így azokat porszívó segítségével eltávolíthatjuk, valamint a szűrőt sűrűn akár óránként tisztítsuk
  • szükség esetén másnap pelyhesítőszer
  • több napos zöldülés esetén inkább cseréljük le a teljes vizünket

Fizikai kezelési folyamatok:

Mint minden vízkezelői rendszernél, itt is a fizikai szennyeződések eltávolításával kezdünk.

Megelőzésképpen szinte mindenki használ medencetakarót, ugyanis a szennyeződések nagyrészét így kivédhetjük.

Ha már szennyeződött a vizünk több eszköz áll rendelkezésünkre megtisztítására,

- a felszínről könnyedén eltávolíthatjuk fölöző háló segítségével a nagyobb méretűeket

- a medence aljára lerakódott homokszemcséket medence porszívó segítségével távolíthatjuk el

- a szabadszemmel már alig észrevehetők ellen a vízforgató berendezéssel védekezhetünk, emellett a vízforgatónak nagy szerepe van az algásodás megelőzésében, és a vegyszerek helyes elkeveredésben is.

Találkozhatunk papírszűrős és homokszűrős vízforgatókkal egyaránt, utóbbit nagyobb méretű medencékhez alkalmazzák.

Biológiai kezelési folyamatok

  • Algásodás megelőzése, megszüntetése

A megelőzés viszonylag egyszerű, használjunk medencetakarót, és vízforgatóberendezést. Tulajdonképpen ennyit tehetünk, de ez sok esetben bőven elég is. Ugyanis az algaspórák a széllel, esővel jutnak a vízbe, valamint az állóvízben tudnak igazán jól szaporodni.

Ha már elkezdődött az algásodás a vizünkben akkor az Algenix vegyszer, vagyis algaölőszer segíthet. Azonban jakuzziknál és ózon generátoroknál megelőzés szempontjából is javasolt a használata.

Az Algenix egy nehézfémektől és károsanyagoktól mentes, habzásmentes nagy koncentrációjú vegyszer. Feladata a kifejlődött algák elpusztítása, valamint a megelőzés.

Optimális pH érték 7,0 és 7,6 között van.

Kémiai kezelési folyamatok

Manapság egyre többször előkerül a kérdés, hogy milyen vízzel töltsük fel a medencénket csapvízzel vagy kútvízzel. A csapvíznek szigorúbb szabályozásoknak kell megfelelnie, valamint a határértéke is kisebb skálán mozoghat, eleve klórozzák, tisztítják ezért könnyebb és olcsóbb lehet a karbantartása.

Ettől függetlenül egy jó pH értékkel rendelkező kútvíz ugyanolyan alkalmas lehet.

  • pH érték beállítása

A pH érték egy adott anyag kémhatását mutatja meg, mely lehet savas vagy lúgos, ez egy dimenzió nélküli érték, mely mindig 1 és 14 közé esik.

A medence vízének pH értéke mindig 7,8 alá kell essen, efelett már nem hatékonyak vagy egyáltalán nem tudnak végbe menni a vízkezelő folyamatok. Emiatt mindig a pH érték a legfontosabb, ez az alapja mindennek.

A vizünk pH értékét hetente legalább 2-3 alkalommal érdemes ellenőrizni, erre alkalmazhatunk tablettás, indikátoros vagy tesztcsíkos mérőt is.

Ha a pH értékünk meghaladja a megengedett értéket pH- granulátumot kell alkalmaznunk. Nagyon ritka esetekben szükség lehet pH+ tablettára, de a határértékek közti különbség miatt ez tényleg csak nagyon ritkán fordulhat elő.

A vegyszer dobozán pontos adagolási útmutató található.

  • Téliesítés

A téliesítő folyadék feladata az algamegtelepedés és a vízkőképződés megakadályozása.

Nagyon fontos, hogy a ki- és bemeneti elemeken keresztül ne juthasson víz a csőrendszerekbe.

  • Fertőtlenítés

A folyamat feladata a vízbe jutott baktériumok, gombák, egyéb mikroorganizmusok elpusztítása. Ezek a szennyeződések káros hatással lehetnek egészségünkre.

A leghatékonyabb fertőtlenítőszer az ózon, de használata elég költséges ipari nagyságokban. A legelterjedtebb, és legrégebb óta alkalmazott módszer a klóros fertőtlenítés.

A fertőtlenítés folyamatát végig vihetjük vegyszerekkel vagy sóbontó készülékkel egyaránt. A sóbontó készülékről és ózongenerátorról itt olvashat.

Alkalmazható vegyszerek

Maxi-kombi klór tabletta

Ahogy a nevéből is kitalálhatjuk egy kombinált összetételű vegyszerről van szó, a klóron kívül algaölő és pelyhesítőszer is található benne. Alkalmazhatjuk magán és közfürdőkben is.

Talán a legpraktikusabb medence fertőtlenítő módszer hiszen, a kombinált összetételnek köszönhetően nem kell minden vegyszerből külön bevásárolnunk.

A tabletta lassú oldódású, így akár 1-2 hétig is rendben tartja medencénket. Mindenképpen használjunk úszóadagolót, mert így a tabletta nem tud leülni a víz aljára és kárt okozni a medencénkbe. Valamint hatékonyabb a fertőtlenítés.

A vegyszer beszerezhetjük 1 és 5 kg-s kiszerelésben is.

Superklór és rapidmini klór nagyhatékonyságú fertőtlenítőszerek, hatóanyaguk a nátrium-diklór-izocianurát, tehát aktívklór ezt stabilizálja a lassabb lebomlás érdekében az izocianursav.

Javasolt használat inkább naplemente után, a rapidmini klór nem alkalmas nagy medencék fertőtlenítésére. Optimális pH 7,2-7,6.

  • Pelyhesítés

A célja a homokszűrős vízforgatók hatékonyságának a növelése. A pelyhesítés vagyis flokkuláció során az egymást egyébként taszító részecskék a vegyszer hatására megváltoztatják töltésüket, így összetapadva megnő az átmérőjük. A megnövekedett szemcseméretnek köszönhetően pedig már fennakadnak a szűrőtölteten.

Az alkalmazandó vegyszer a folyékony pelyhesítőszer, vagyis Top Flock, hatását azonnal kifejti, a hőmérséklet nem, de a pH érték befolyásolja hatékonyságát. Optimális érték 6,5 és 7,8 között van.

A többi vegyszerhez hasonlóan ezt sem szabad közvetlenül a fürdővízbe adagolni!

FONTOS! Ha nem megfelelően alkalmazzuk a vegyszert vizünket csak zavarossá és opálossá tesszük, ezért nagyon figyeljünk a következőkre:

  • helyes bekeverés
  • vegyszer pontos adagolása
  • optimális szűrési sebesség
  • optimális pH érték